Кога е написан текста на “Тих бял Дунав”
Текст с всички 22 куплета.
Подобно на "Моята молитва" на “Ботев” и тук намирам белези на написване за войнишкото въстание от 1918-та, не е писана през 1876-та, както се твърди. Освен споменавания стил и граматика от времето след езиковата. Ето и разгледани белезите.
Тих бял Дунав се вълнува,
весело шуми
и “Радецки” гордо плува
над златни вълни.
Започвам хумористичното начало, евтин начин да се укаже реални явтор. Името на кораба, Радецки е име на някакъв генерал от Австро-унгария, както и на руски генерал сражавал се в руско-турската война от 1877-ма. Има и такова име на един от първите бойни кораби на Австро-унгария. Генерали с такива имена може и да е имало, но биографията им и участието във военни действия е измислица от теософи. Името на този измислен речен кораб обаче е избрано, за да се покаже кой е истинският автор, не е бюрократът — политик Иван Вазов, а посредственния автор Христо Радевски.
Капитанът, немец същи,
отказа- тогаз
Ботев люто се намръщи,
викна с буен глас:
Капитанът немец е образ на Фердинанд, “Ботев” с буен глас е споменавания руски шпиони Христо Боев, водач на възстанието от 1918-та.
Скоро с гръм ще поздравим
Стара планина,
кървав бой ще заловим
с турски племена!
Ето и първата неуместна драстична грешка, която е по-вероятно нагла подигравка. Името Стара планина е измислено едва през 20-ти век от политиците в София, няма начин да е съществувало през 1876-та. Това е и начин да се покаже една скривана особеност за въстанието от 1918-та. Разбунтувалите се войници са предимно от северна България, а са пратени да се бият далече на юг в Македония. Това е главната причина за бунта, не социалистическата пропаганда. Войниците са решили да последват примера на австро-унгарската армия, която се разпада след разпада на империята. Споменаването на “турски племена” е намек за румънската окупация на северна България няколко години по-рано в междусъюзническата война.
“Да живее България,
смърт на злий тиран!”
Злият тиран в единствено число е разбира се Фердинанд.
No comments:
Post a Comment