Оригиналният Шекспир
Frederick William Faber C.O. (28 June 1814 – 26 September 1863)
William Shakespeare (bapt. 26 April 1564 – 23 April 1616)
Името Шекспир е псевдоним на известният Фабер, псевдонимът е избран, за да подчертае лошото здраве на авторът. Негови са само следните 6 трагедии, които всъщност са сатирични пародии на негови близки, Romeo and Juliet, Julius Caesar, Hamlet, Othello, King Lear, Macbeth. По голямата част от другите пиеси са дело на Александър Джон Елис, по-известен с псевдонимът Александър Поуп. Не случайно той издава сборник съчинения на Шекспир в 6 тома. За някои вероятно принос имат и фенове от Америка. Измислени имена от пиесите на Елис са дадени на измислени спътници на планетата Уран, това е станало със съгласието на американци, толкова е бил популярен Шекспир зад океана, че са решили да споменават за творчеството му и на друга планета.
Александър Поуп - Alexander Pope (21 May 1688 – 30 May 1744)
Alexander John Ellis, FRS (14 June 1814 – 28 October 1890)
"1723–1725: The Works of Shakespear, in Six Volumes"
A Midsummer Night's Dream
Oberon—King of the Fairies,Titania—Queen of the Fairies, Robin "Puck" Goodfellow—a mischievous sprite with magical powers
The Tempest
Miranda – daughter to Prospero, Ariel – a spirit in service to Prospero
Хамлет - Hamlet
В тази пиеса шедьовър за театъра и литературата авторът Фабер е изложил своите разсъждения по време на писането на поредният сценарии. В нея са разгледани мислите в съзнанието му повлияни от образи и идеи от предходната пиеса. За това в самото начало се появява призрак на убит крал, който смущава живите. Идеята му е да се създаде оригинална пиеса, с нови идеи и образи, не с “призраци” от предишните му произведения. В сюжетът виждаме объркване, трагедия след трагедия и масова психическа деградация на образите повлияни от “призраците” от предишни творби. Единственият изход от подобна ситуация е в епилогът, идва напълно друг “крал” и дори наследникът не само че “умира”, но и малко преди това го посочва като новият господар на “кралството” или пиесата.
Имената на държавите в които протича действието Norway & Denmark, са указание за английските думи New & olD. Hamlet името на главният герой вероятно е свързано с думите theater play.
Ромео и Жулиета - Romeo and Juliet
Пиесата се възприемана като драма, но и зад тези имена стои иронична сатира. Борбата на двата рода в малкото градче е пародия за троянската война. Името Juliet е код за името Benjamin Jowett (15 April 1817 – 1 October 1893). Описанието на малолетната Жулиета и нейните любовни терзания са сатирично осмиване на теологията на професора по гръцки и сравняването му с "красивата Елена", от троянската война. Борбата между Монтеки и Капулети е образ на конфронтацията между Evangelical movement и the High Church party в Оксфорд. High Anglicanism е представен чрез комбинирането на думата за катедрала и името на комично изглеждащият идеолог на движението Edward Bouverie Pusey (22 August 1800 – 16 September 1882). В пиесата са критикувани и осмивани опитите на Пюсеи да ревизира законите за брака от 1863, главният му конфликт с Джовет. Той е бил и апологет за обединението на англиканската и католическа църкви в Англия. Усилия подигравателно представени като трагикомична сватба. Град Verona е образ на думата University.
Romeo = Church of Roma
Juliet = Benjamin Jowett
Cathedral + Pusey = Capulet
Evangelical movement = Montague
The University of Oxford = Verona
Отело - Othello
Драмата на Отело и неговата нещастна съпруга е историята на известният Фабер и неговата Оратория.
Othello = John Henry Newman and the Oratorian collar
John Henry Newman, C.O. (21 February 1801 – 11 August 1890)
The Oratory of St Philip Neri, емблемата на прословутата кърпичка заради която ревнивият муур или мавър задушава младата си съпруга има пламтящо сърце, което прилича на нарисувана ягода. Другите образи са негови приятели
Крал Лир - King Lear
Крал Лир е образ за музикалната анотация, Lear = clef. Трите дъщери са трите музикални ключа или “clef”, https://en.wikipedia.org/wiki/Clef
Faber е искал да въведе в Англия оригиналната европейска нотация от три “клефа” вече ползваната такава на континента. В Англия някой е решил да се прави на оригинален и е изхвърлил единият.
Юлий Цезар - Julius Caesar
Julius Caesar = John Keble (25 April 1792 – 29 March 1866) Джон Кимбъл :). Цитат от уикедпедиата; Between 1824 and 1835, he was three times offered a position and each time declined on the grounds that he ought not separate himself from his father and only surviving sister. In 1828, he was nominated Provost of Oriel but not elected.
"beware the Ides of March." = The Christian Year
Mark Antony = Matthew Arnold (24 December 1822 – 15 April 1888)
Brutus, Cassius, etc = Catolic church
Макбет - Mackbeth
В трагедията Фабер разказва за студентческите си преживявания и началото на създаването на ораторията му в Бирмингам. Трите вещици са трите корони от герба на Оксфорд. Образите са също някакви известни за времето си личности, но за сега ще е трудно да се прецени кои точно.
===========
4 - 1 - 1884 Goethe's Faust
Johann Wolfgang (von) Goethe 28 August 1749 – 22 March 1832) =
John Ruskin (8 February 1819 – 20 January 1900)
Faust = The Fabian Society
Mephistopheles, the Devil = Socialism
Джон е автор само на смислената първа част, втората явно е писана от друг и няма историческа и идеологическа дълбочина на мисълта като първата. Смисълът е разкрит в началото в диалогът между Мефистофел и Създателят. Според подземният авторитет, фабиаците са нищожества, които все пак създават някакви стойностни творби, все пак са част от творението на Създателят. Диалогът е подобен на началото на книгата Йов, където смисълът е друг и няма да се разглежда тук. Създателят все пак намира някой читав в тази пасмина, не е ясно кой, вероятно това е само позитивна оценка на някои техни достижения.
Жената, която дави извънбрачното си дете е образ за отношението към женското движение за времето. Действието се развива в Германия, фабианците изповядват политиката на работническата партия, антигерманска и про-френска изява на примитивен островен национализъм и пацифизъм. За Англия такъв пацифизъм е напълно уместен, на островът през 19-ти век има само символична сухопътна армия, докато в Германия армията е много по-голяма и силна от английската.
За съвременните социалисти не мисля създателят да прояви такава благосклонност, те са импотентни бездарници, плагиати и спамъри, без способности и заслуги към цивилизацията.
=============
Белерофон - Bellerophon
Белерофон е образ за Бърнард Шоу, най-известната негова пиеса "Пигмалион", е представена като криатият кон Пегас, с който той иска да се “качи на Олимп”, сиреч да се набута в политиката. Това е и основната разлика на оригиналният социалист и сегашните им имитатори.
Барни създава “Пегас”, с който наистина може да се "достигне Олимп", стига да те пуснат там. Днешният социалист няма такова крилато четирикопитно, той не може да убива химери, да побеждава войнствени солими и амазонки. Всичко, което червените имат днес е глутница тролове, които като вият по-силно наподобяват воя на химерата, а като се изморят от крякане, то това се възприема като хвалебствен хор за гнусното им его.
Bellerophon = George Bernard Shaw (26 July 1856 – 2 November 1950), + Fabian Society
The Chimera = eugenics
Pegasus = Pygmalion and Galatea
Цитати;
“an Irish playwright, critic, polemicist and political activist.” = Son of Poseidon.
“ he was sent against the warlike Solymi and then against the Amazons who fought like men, . . . . “ = Socialism & female movement.
===========================
Оедипус рекс - Oedipus rex
Перверзната трагедия ми наподобява на училищно преживяване от 1984-та. Главният герой е образ за авторът, продължил пиесите писани под псевдонимът Шекспир. Оригиналният автор е Уилям Фабер, за това Oedipus убива своя Father - Faber и се жени за своята Mother - William. Оракулът със страшните пророчества е показател за друг псевдоним, зад който се крие авторът на другите пиеси след оригиналните 6 трагедии. Александър Джон Еллвис е известен и с историческият профил Александър велики.
Oedipus rex = Alexander Pope (21 May 1688 – 30 May 1744)
Alexander John Ellis, FRS (14 June 1814 – 28 October 1890)
Jocasta (whom Oedipus took as his queen after solving The riddle of the Sphinx).
the Oracle of Delphi. >> Alexander the Great
Thebes = Theater , Corinth = Trinity College, Cambridge
No comments:
Post a Comment