Friday, November 2, 2012

Произход на имената на планините в България


Произход на имената на планините в България

По-малките баири у нас имат локално значение на името, но по-големите масиви са с политически аспирации от създаването на държавата и за целта ще се разгледа произходът им.
Стара планина, името изглежда смешно, няма как в миналото нормалните хора да са мислели някоя планина за по-стара от другите. Централният планински масив получава това наименование от “старопрестолният Търнов”. След като се решава столицата да се премести в Софийското поле като заявка за “централност” в бъдещето разширение на границите на юг и запад.
Средна Гора е отново намек за централно географско положение.
Витоша има интересен произход, идва от компилацията на думите високо и турската дума Tas. Висока купа е смисъла на Витоша, указание за множеството постоянни потоци вода.
Верила, Рила, Рила е съкращение на Верила старото име на планината. Смисълът е може би свързан с думите вяра и сила, някаква фраза от вида “верна и силна” или “вярата е силна”. Съкращението за Рила е, за да се демонстрира думата “сила”, като по-важна от “вяра”. Или е изваден от идеята на Bulwer-Lytton за енергиата Врил.
Пирин, името е алюзия за Пиренеите, втората по големина планинска верига в западна Европа, нашите “Пиренеи” са след “Алпите” ни, Рила.
Родопа, съставена от фразата “родна Европа”.
Странджа, вероятно произлиза от стражар или страна на жандарми. Но по вероятно е да е свързана с фразата “страна джендем”, което освен ад или отдалечено и пусто място на турски.
Планините в Югозападната част са с локални имена и не представляват интерес за произход.

No comments: