В буквалния превод стиха въобще не говори за слънцето и Луната, а за друго.
Стиха е преведен така, че да изглежда сякаш се говори за слънцето и Луната, най-големите източници на светлина на планетата ни. Но както се разбра тук се описва не нашата планета, а тази на Библията. Освен това луната е само визуално втория по яркост обект виждан от тук. Ако се споменава за нея би трябвало да се спомене и за всички други обекти на слънчевата система. Друго важно нещо в случая е, че не се споменава директно за слънцето и луната, което неуместно, когато се обяснява сътворението. Както и преди съм споменавал, без да изяснявам специално този стих, от планетата на Библията не се вижда директно слънцето, а газов гигант е акумулирал светлината му и я е излъчвал на планетата на ситите. Така като ние сега виждаме луната като полумесец, там е било обратното, хората са били на спътник с подобна орбита на луната и дневната им светлина е идвала от полумесеца на газовия гигант, около който са обикаляли. Той и атмосферата му са били много по-големи почти колкото слънцето и той е обикалял много по-близо и е бил много по-горещ, за това атмосферата му е била много по-голяма, Юпитер и Сатурн са се свили, защото са изстинали, а Уран и Нептун още повече почти са замръзнали от студ.
В стиха буквално се говори за газовия гигант, които е служел за слънце, който е голямата светлина, хората са се досещали, че светлината идва от някъде иззад планетата. А малката светлина е била отразената от другите планети и спътници на други газови гиганти, които са се виждали, след като планетата на ситите е попадала в сянката на Юпитер и е ставало бая тъмно. Звездите всъщност са планети и спътници, а днешните звезди не са се виждали. До миналата година мислех, че те са тълкуванието за Лука 10:18, че те са древните демони изхвърлени от Христос в пространството. Сега обаче не съм убеден, че този стих е коректен и е възможно звездите да не са се виждали поради многото влага в горните слоеве на планетата, която е затъмнявала дори и далечното слънце.
За слънце се споменава и на други три много интересни места в Библията, но те ще се разгледат допълнително. Ето и уточнената графика на орбитата, Ъгъла на еклиптиката вероятно е бил като този на нашата луна 5'.
genesis, space
No comments:
Post a Comment