Гатанките на Евклид и Архимед
Имената Archimedes и Euclides са видимо измислени от англичани поклонници на математиката в опит да придадат на тази слабо уважавана наука през 15-ти и 16-ти векове повече авторитет и дори социален статус поне толкова колкото и философията. Една от целите им е да се сравни математиката с философията, като произлезли от древните гърци от най-стари времена, заедно с други дисциплини като реторика, литература и поезия. Така се очаква уважение и авторитет в обществото, от царете и естествено спонсорите. В миналото почти всички средства за "наука" са отивали в "медийни" направления, подобно на огромното внимание, което се обръща сега на медицина и екология.
Isaac Barrow предшественника и личния ментор на все още младия Нютон, издава първото публикуване на Елементите на Евкилд, точно когато sir Isaac Newton се премества в Кеймбридж. Целта е да се сравняванят и антропоморфизират откриването на най-елементарни правила в математиката с тези във философията. Така откритията приписвани на Archimedes и други древни гърци са били всеобщо разпространени и известни. Но когато се намери "откривател" и то с гръмко име като Архи-Мидянина, какъвто е смисъла на латински, то и съвременните му ученици получават значително повече респект от дотогавашното мнение, че смятането е занимание на простолюдието. Смисъла на това фиктивно име е очевиден, по-интересно е значението на името Euclides, което разкрих преди малко.
Eu - c*l - ide*s = European calculus ideas
Eu = European
cl = calculus
ides = ideas
Други имена имитация на откритията на Нютон след неговата смърт са Hipparchus, Aristarchus of Samos и др,
Други известни имена
Claudius Ptolemaeus, е реално име на човек занимавал се с астрономия и други неща, само че той не е толкова древен обитател колкото се твърди. Град Александрия е и сега съществуващ град на юг от Торино, преди културен център на областта Пиемонт. Живял е в периода около 14 – ти век.
Apollonius of Perga, също реално съществуващ „геометър”, на когото се приписват някои елементарни пресмятания на планиметрични фигури.
Pitagoras, на това име е кръстена неоснователно "питагоровата теорема", но той само философ с огромно влияние и ученици в Европа през ренесанса. Математическите му постижения са интерпретация и заслуга на Кеплер, един от първите свързващ философията с математиката или по-скоро ползващ математиката за промотиране на философски учения. Именно на Кеплер е заслугата и първите усилия математиката да се приема като наука, не по второстепенна от философията.
Thales, за когото споменават както Аристотел и Херодот е също само философ участвал във война, на когото била приписана чудотворна мъдрост призната както от собствения му цар, така и от противника. Неговото име се ползва, за да се прокламират рационалните методи на доказателства започнати от младия Нютон още като студент в Кеймбридж.
Eratosthenes с неговото прочуто измерване на диаметъра на земята явно не-случайно има такова кръгло и оголено теме на рисунките му, Името му е мит създаден от Нютон, което значи;
Era - to - sthe - nes = = Earth to straighten lines или Earth through straighten lines
Heron (or Hero) of Alexandria е силно събирателен образ, става известен след доказателството на Нютон, Но на това име са приписани открития направени от Еулер или Гаус в Германия. Обкръжението им са се опирали да изкарат повече кяр от техния труд приписвайки техните открития на фиктивен древен мъдтрец. Главното диказателство за връзката на Гаус с Херон е заниманията по топология, които са започнати именно от Гаус. Както и заниманията с топлотехника са доказателство за редакция през 19-ти век.
Ислямски, индийски, китайски, марсиански и други древни математици са ментета, на които са приписани или общоизвесни неща или откраднати от Нютон или Еулер.
Diophantus of Alexandria
Преди малко намерих смисъла и на други имена на математици, името "Diophantus of Alexandria" на латински е "DIOPHANTI alexandrini", е код за английското (digits of antiquity) -- "di - oph(f) - anti". Изданието от 1621г. е дело на прешественниците на Нютон в Кеймбридж, а елементите на Евклид са съставени с негова помощ имитирайки Аритметиката на Диофант. Така намираме и историята на алгебрата, думата „алгебра” е въведена през 19-ти век, до преди това са ползвали calculus. Думата Arithmetica също има ангиски код (art in the metrica). Все пак Аритметиката на Диофант не е дело на Нютон, а на неговите предшественници в Кеймбридж стила на писане на великия гении е по адвокатски от този на философите и богослови преди него, младия Нютон като начинаещ студент участва в съставянето на елементите на Евклид, следвайки своите предшественници да поставят специален код на заглавието.
Theon of Alexandria & Hypatia
Това са анропоморфни иимена на латинските думи Theoria & hypothesis. Всички останали древногръцки, римски, индиански, марсиански математици са имена или на философи или измислени
No comments:
Post a Comment