На линка е дадено обяснение за митологичен произход на имената на дните в седмицата.
Това разбира се е измислено през 19-20-ти век и не отговаря на истината. В древността имената на дните в седмицата са били номерата им, от едно до седем. Едва през 17-ти век в различни региони и общества започват да приемат имената на планетите за имена на дните в седмицата както може да се види в латинските езици. Това е станало, когато са започнали да броят и номерата на дните в месеца.
В английския никога имената на планетите не са били слагани за имена на дни, а така наречената северна или скандинавска митология е измислена през 18-ти век като реакция за борба с про-римската пропаганда.
Когато са решили да сменят номерата с имена са използвали следните фрази ползвани в бита и диалектите;
Monday: е фраза образувана от диалект на гръцкото едно Mono и думата за ден Day, това е ден едно.
Tuesday: е пак образувана от думите за две и ден, ден втори.
Wednesday: е вече без номерация, третия ден е денят на възкресението и това е фраза образувана от архаичните ednas + day.
Thursday: идва от думата за деня след първите три thirds и този след следващите три в седмицата, четвъртъка дели седмицата на две тройки.
Friday; думата идва от дума за помощник на свещеника friar, петък е денят за подготовка за неделното богослужение.
Saturday: идва от латинско — френското satur, което значи изпълнено и завършващо, наситено и дори доволно, това е последния работен ден от седмицата, шестият ден.
Sunday: е седмият ден, но не денят на слънцето, а на светлината, денят, в който Христос умира и оставя светлината на земята
No comments:
Post a Comment