Saturday, January 22, 2011

Има ли и други останки от ситите, освен мегалити

Има ли и други останки от ситите, освен мегалити
Сигурен съм, че има, така наречената "Византийска архитектура" по нашите земи и в съседство е именно тяхно дело поне в основите си, нищо че в последствие може би е преправяна и възстановявана няколко пъти. Характерните зидове от редове камъни и редове широки и тесни тухли като плочи явно са от тяхно време. Напълно е неуместно такива зидове с такава дебелина да образуват такива малки помещения, като например тези основи в ротондата зад президентството в София. Обяснението, че това е баня, защото съвсем близо до изворите на минералната вода и има същите руини са малко уместни, ако някой има толкова добре иззидана баня, защо ли няма и някои дворец наблизо? А и минералната вода е достатъчно топла, за да не е необходимо да прави закрита баня.
На този линк;
http://terrabyzantica.blogspot.com/
Можем да разгледаме интересни крепости от така наречения "византийски период". Самото понятие за крепост определено ни вкарва в нашето време, ситите не са воювали, не са имали престъпници и не са се нуждаели от крепости. Не е имало смисъл да строят укрепления или военни постове. Явно е, че всичките тези постройки, които нямат практично приложение не са нито крепости, гробници или черкви, а са складове и хранилища с изображения за техните постижения, строени са нависоко, за да бъдат първо забелязани от идващите кайновци. Най-очевиден пример е строежа наречен Вукелон
http://terrabyzantica.blogspot.com/2009/08/blog-post_24.html
Изключително дебели стени и минимална вътрешна площ, освен да сложат нещо ценно вътре и цялото нещо да е паметник на културата за друго това не става. Забележете по-надолу в статията в подножието на хълма, който е сред обширна равнина има неголяма изкуствена пещера, чийто вход е от изравнена фасада. Там явно е оставено някакво друго послание, сигурно за подземното царство. В съседното село също има изкуствена пещера, но от нея са изградени стълби за по-нагоре, които преминават през изкуствена цепнатина, явно символизъм за по-друго подземно място, от което има изходен път за към небето. Другите крепости явно не са военни съоръжения, а само демонстрация на важните ценности вътре. Които кайновците е трябвало да пазят и развиват или довършват, стената не е защитавала от врагове, а е била основа за довършване на нещо важно. Ето и постинг със снимки, но с крайно неуместни коментарри на събития;
http://terrabyzantica.blogspot.com/2010/05/07-1345.html
Инересен е и един мистериозен мост, които е просто демонстрация на строителна техника, той не води до никъде, не свързва никакви пътища, твърде е тесен за каруца, може да бъде преминат само от човек или животно. На всичкото отгоре е над една доста незначителна река, която спокойно може да се преджапа и премине с товарна кола. Прави впечатление и доброто съчетание на: майсторската зидария, добре подбрани камъни и естетичния градеж с околния пейзаж от диви и обрасли с трънаци хълмове. На кой друг, освен на множество поколения сити ще им трябва такъв градеж !
http://terrabyzantica.blogspot.com/2010/05/blog-post.html
history
- - - -
За какво са строени огромните акведукти
Останките от тези древни съоръжения наистина впечатляват с размери и майсторство на изработка. Най-голямата загадка е, за какво са им толкова огромни зидарии, след като преноса на вода може да се извърши и с далеч по-прости средства от такова височинно строителство. С добре проектиран, укрепен тунел, в който да се поставят керамични тръби от добре омесена и опечена глина може да се постигне същия пренос на вода и дори да получим по-високо налягане, когато източника е на по-голяма височина в планината. Акведуктът няма военни съображения, той се охранява изключително трудно, а и дори и сам човек с дълго въже и торба пръст лесно може да се покатери и да запуши минималния наклон на потока. Едва ли се е ползвал и за задвижване на някакво воденично колело. Известният сирийски акведукт очевидно е разбит по средата и дървеното колело е от много по-късно.
Истинските причини за тези градежи предимно в средиземноморския регион, но и няколко в Индия, Полша, Германия и Мексико имат две причини. Първата е, че те са строени от ситите, които са искали не само да ги ползват дълго, но дори и да ги оставят на нас. Трябвало е да се виждат и да се покаже на другата раса, че напояването е от огромно значение за земеделието. Височината е ползвана като част от система за плавно напояване, която не е оцеляла до днес. Втората причина за вдигането на водата на такава височина е, че ситите са вярвали, както и аз, че водата трябва да се обогати с кислород, който е също от значение за растежа на културите. Върху тези дълги и високи мостове, по които водата се е спускала плавно по минималния наклон е имало някакви устройства за бъркане или е имало някакви капкови поливачки, така че водата да капе като дъжд върху почвата за напояване, така се поема повече кислород.
Това е подценяван елемент в съвременното земеделие, но явно ситите са имали постижения, за които можем да съжаляваме.
time, history

No comments: